header
Αρχική Σελίδα ΦυσικήΧημείαΒιολογίαΓεωγραφίαΑστρονομίαΕρευνητικές ΕργασίεςΠρωτοβάθμια Εργασίες Μαθητών Παλαιότερες Αναρτήσεις

Χημεία

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ VIDEO - LAB QUESTIONS

Καμπύλες Ογκομέτρησης

Ισχυρό οξύ με ισχυρή βάση (ΙΟ ΙΒ)

10 ml διαλύματος HCl C=0,1M ογκομετρούνται με πρότυπο διάλυμα NaOH C=0,1M παρουσία δείκτη φαινοφθαλεΐνης. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την καμπύλη μεταβολής του pH (pH=f(VΝαΟΗ). Κοντά στο ισοδύναμο σημείο, η ροή από την προχοΐδα γίνεται αργή για να διαπιστωθεί η απότομη μεταβολή του pH και η μεταβολή του χρώματος του δείκτη από άχρωμο σε ιώδες.

Ισχυρή βάση με ισχυρό οξύ (ΙΒ ΙΟ)

10 ml διαλύματος NaOH C=0,1M ογκομετρούνται με πρότυπο διάλυμα HCl C=0,1M παρουσία δείκτη φαινοφθαλεΐνης. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την καμπύλη μεταβολής του pH (pH=f(VHCl). Κοντά στο ισοδύναμο σημείο, η ροή από την προχοΐδα γίνεται αργή για να διαπιστωθεί η απότομη μεταβολή του pH και η μεταβολή του χρώματος του δείκτη από ιώδες σε άχρωμο.

Ασθενές οξύ με ισχυρή βάση (ΑΟ ΙΒ)

10 ml διαλύματος CH3COOH C=0,1M (Ka=1,8.10-5) ογκομετρούνται με πρότυπο διάλυμα NaOH C=0,1M παρουσία δείκτη φαινοφθαλεΐνης. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την καμπύλη μεταβολής του pH (pH=f(VΝαΟΗ). Κοντά στο ισοδύναμο σημείο, η ροή από την προχοΐδα γίνεται αργή για να διαπιστωθεί η απότομη μεταβολή του pH και η μεταβολή του χρώματος του δείκτη από άχρωμο σε ιώδες.

Ασθενής βάση με ισχυρό οξύ (ΑΒ ΙΟ)

10 ml διαλύματος NH3 C=0,1M (Kb=1,8.10-5) ογκομετρούνται με πρότυπο διάλυμα HCl C=0,1M παρουσία δείκτη ηλιανθίνης. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την καμπύλη μεταβολής του pH (pH=f(VHCl). Κοντά στο ισοδύναμο σημείο, η ροή από την προχοΐδα γίνεται αργή για να διαπιστωθεί η απότομη μεταβολή του pH και η μεταβολή του χρώματος του δείκτη από κίτρινο σε κόκκινο.

15-09-2017 Γαβρίλης Ηλίας

Πρακτικές οδηγίες για τη βαθμονόμηση και συντήρηση pHμέτρου εργαστηρίου ΦΕ

22-05-2017 Γαβρίλης Ηλίας

Σεμινάρια Χημείας ΕΕΧ στο ΕΚΦΕ Πειραιά - Καλλίπολης. Καταβάστε το αρχείο zip με τις Εργαστηριακές Ασκήσεις που παρουσιάστηκαν από τους Σπύρο Πάγκαλο και Λιάνα Χαραλαμπάτου στο σεμινάριο της ΕΕΧ το Σάββατο 20/4/13.

Παρασκευή Σαπουνιού. Παρουσίαση και φύλλο εργασίας για την παρασκευή σαπουνιού

Διάκριση Οργανικών Ενώσεων. Κατεβάστε το φύλλο εργασίας

Όξινος Χαρακτήρας των Οργανικών Ενώσεων. Κατεβάστε το φύλλο εργασίας

Ανίχνευση νερού. Παρουσίαση για την ανίχνευση νερού. Κατεβάστε το αρχείο ppt από εδώ. (~13 MΒ)

Ηλεκτρόλυση. Εργαστηριακή άσκηση για την ηλεκτρόλυση του νερού.

Ποιοτική ανάλυση κατιόντων. Αρχείο pdf για την ποιοτική ανάλυση κατιόντων μολύβδου, ψευδαργύρου και βαρίου. Κατεβάστε το αρχείο από εδώ. (~165 ΚΒ)

Υπολογισμός ενθαλπίας εξουδετέρωσης. Πειραματική διαδικασία, φύλλο εργασίας και οδηγίες για τον καθηγητή για την τάξη της Β Λυκείου. Κατεβάστε το αρχείο pdf από εδώ. (~250ΚΒ)

Ενδόθερμεςξώθερμες αντιδράσεις. Αρχείο power point από τη Λιάνα Χαραλαμπάτου και το Σπύρο Πάγκαλο.

Μεταθετικές αντιδράσεις. Διδακτική πρόταση με τη βοήθεια αρχείου excel, από το συνάδελφο Βασίλη Αγγελόπουλο. Περιλαμβάνει αρχείο power point με οδηγίες, το αρχείο εργασίας excel και φύλλα εργασίας μαθητή και καθηγητή. Κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ. (~3,8 ΜΒ)

Mol-Ατομική και Μοριακή μάζα. Διδακτική πρόταση με τη βοήθεια αρχείου excel,από το συνάδελφο Βασίλη Αγγελόπουλο. Περιλαμβάνει αρχείο power point με οδηγίες, το αρχείο εργασίας excel και φύλλα εργασίας μαθητή και καθηγητή. Κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ. (~5,7 ΜΒ)

Παρασκευή διαλυμάτων ορισμένης συγκέντρωσης. Εργαστηριακή δραστηριότητα για το Γυμνάσιο πάνω στην παρασκευή διαλυμάτων ορισμένης συγκέντρωσης από το συνάδελφο Γιάννη Γράψα. Κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ (~146 KB).

Μερικές ιδιότητες του διοξειδίου του άνθρακα. Εργαστηριακή δραστηριότητα για το Γυμνάσιο πάνω στις μερικές ιδιότητες του διοξειδίου του άνθρακα. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ.(~54 KB)

Μελέτη ταχύτητας χημικής αντίδρασης. Εργαστηριακή δραστηριότητα για το Γυμνάσιο πάνω στη μελέτη ταχύτητας της χημικής αντίδρασης. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ.(~49 KB)

Διαχωρισμός μίγματος στα συστατικά του με χρωματογραφία. Εργαστηριακή δραστηριότητα για το Γυμνάσιο πάνω στο διαχωρισμό μίγματος στα συστατικά του με χρωματογραφία από το συνάδελφο Γιάννη Γράψα. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ.(~73 KB)

Μέτρηση του όγκου του οξυγόνου στον ατμοσφαιρικό αέρα. Εργαστηριακή δραστηριότητα για το Γυμνάσιο πάνω στη μέτρηση του όγκου του οξυγόνου στον ατμοσφαιρικό αέρα. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ.(~50 KB)

Η καθοδηγούμενη ανακάλυψη ως διδακτική μέθοδος στο Εργαστήριο Χημείας. Δειγματική διδασκαλία. Κατεβάστε το αρχείο ppt από εδώ.

Άλατα. Δειγματική διδασκαλία στα άλατα. Κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ.

Βάσεις. Δειγματική διδασκαλία στις βάσεις. Κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ.

Ανίνχευση Αλογόνων. Πειραματική Άσκηση για το Γυμνάσιο από τους συναδέλφους Γιάννη Γράψα και Σπύρο Πάγκαλο. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ. (~59 KB)

Χημεία σε μικροκλίμακα. Πειραματική διδασκαλία της Χημείας σε μικροκλίμακα. Κατεβάστε το αρχείο της παρουσίασης από εδώ.

Χημική ισορροπία. Παρουσίαση της ενότητας. Κατεβάστε το αρχείο της παρουσίασης από εδώ.

Εργαστηριακός Οδηγός Ανάλυσης τροφίμων. Κατεβάστε το pdf αρχείο από εδώ. (~156ΚΒ)

Τιτλοδότηση οξέων και βάσεων